Întrebări și răspunsuri

icon Va avea dreptul agentul economic să acorde scutirea pentru persoana întreținută angajatului său, dacă acesta are la întreținere două persoane, dintre care una este pensionară după limita de vîrstă, iar a doua este cu dezabilitate accentuată, și drept sursă de venit ambele persoane întreținute obțin doar pensia alimentară?

Potrivit prevederilor art. 35 alin. (1) din CF, contribuabilul (persoană fizică rezidentă) are dreptul în anul 2015 la o scutire în sumă de 2 256 lei anual pentru fiecare persoană întreţinută, cu excepţia invalizilor din copilărie pentru care scutirea constituie 10 128 lei anual. Concomitent, menționăm că, conform prevederilor alin. (2), al aceluiași articol, persoană întreţinută este persoana care întruneşte toate cerinţele de mai jos: este un ascendent sau descendent al contribuabilului sau al soţiei (soţului) contribuabilului (părinţii sau copiii, in...

author icon

Marina Cravcenco

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 299 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 499 MDL

Comandă acum

2545 vizualizări

Data publicării:

11 Septembrie /2015 13:14

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon