08
05 2013
1623

Venitul obţinut de persoana fizică rezidentă sub formă de dobînzi în anul 2011, urmare a acordării unui împrumut agentului economic, este necesar de reflectat în Declaraţia persoanei fizice impozitul pe venit (CET08) pentru a. 2011 sau acesta a fost deja impozitat la sursa de plată?

Conform art. 89 alin. (1) din Codul fiscal în redacţia în vigoare în 2011, fiecare plătitor de dobînzi în folosul persoanelor fizice, cu excepţia întreprinzătorilor individuali şi a gospodăriilor ţărăneşti (de fermier), şi royalty (cu excepţia plăţilor efectuate către nerezidenţi) este obligat să reţină din fiecare dobîndă şi royalty şi să achite ca parte a impozitului o sumă egală cu 15% din plată.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1799 lei

Classic

1099 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.