Физические лица

icon Poate persoana fizică (locator) care dă în chirie proprietate imobiliară altei persoane fizice (locatar) să înregistreze contractul de locațiune la sediul central al SFS?

Potrivit pct.2 din Regulamentul privind particularitățile adiministrării prevederilor art.901 alin.(34) din Codul fiscal aprobat prin Ordinul SFS nr.622/2018, persoanele fizice care nu desfăşoară activitate de întreprinzător şi transmit în posesie şi/sau în folosinţă (locaţiune, arendă, uzufruct, superficie) proprietate imobiliară, în termen de 7 zile de la data încheierii contractului, sunt obligate să înregistreze contractul la Direcţiile Deservire Fiscală din cadrul SFS sau electronic,  prin intermediul SIA ...

author icon

Irma Zurabișvili

Учреждения:

Периодическое издание "Monitorul Fiscal FISC.md"

icon Эта статья доступна только подписчикам. Для оформления подписки выберите абонемент

Подписан/а
image

Абонемент Premium

2 499 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

1 599 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

799 MДЛ

Заказать сейчас

11873 просмотры

Дата публикации:

26 Сентябрь /2023 08:03

Catalogul tematic

Физическое лицо

Ключевые слова

contract de locatiune | persoana fizică

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon