Вопросы и ответы

1. (28.21.63) Când cumpărătorul de bunuri imobiliare poate exercita dreptul la deducere a TVA aferent procurării de bun imobil în cazul în care dreptul de proprietate în registrul bunurilor imobile a fost înregistrat ulterior emiterii facturii fiscale de către furnizor ?

Potrivit prevederilor art.102 alin.(10) din Codul fiscal, subiectul impozabil are dreptul la deducerea sumei T.V.A., achitată sau care urmează a fi achitată, pe valorile materiale, serviciile procurate dacă dispune de factura fiscală la valorile materiale, serviciile procurate pentru care a fost achitată ori urmează a fi achitată T.V.A. Astfel, subiectul impozabil cumpărător își poate exercita dreptul la deducerea TVA în perioada în care a primit factura fiscală de la furnizor pe faptul procurării bunului imobil.

Учреждения:

Государственная Налоговая Служба | Периодическое издание "Monitorul Fiscal FISC.md"

1520 просмотры

Дата публикации:

27 Декабрь /2019 09:56

Catalogul tematic

НДС | Налоговое администрирование | Налоговое законодательство | Налоговые вычеты | Налоговая накладная

Ключевые слова

bunuri imobiliare | deducere | TVA | factura fiscală | furnizor | subiect impozabil

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon