Вопросы и ответы

icon Are drept să solicite şi să primească restituirea sumelor aferente impozitului pe venit achitate/reținute în plus persoana care administrează succesiunea proprietarului decedat?

Conform prevederilor art. 1444 al Codului civil, ţinîndu-se cont şi de prevederile art. 43 al Codului fiscal, patrimoniul succesoral include atît drepturile patrimoniale (activul succesoral), cît şi obligaţiile patrimoniale (pasivul succesoral), pe care cel ce a lăsat moştenirea le avea la momentul decesului. Astfel, dacă la momentul decesului contribuabilul a avut careva restanţe sau supraplăţi la buget, acestea urmează a fi trecute în posesia moştenitorilor prin menţiunea în certificatul de moştenire despre acest fapt. Prin urmare, restituirea se va efectu...

author icon

Юлия Черникова

author icon

Инна Вакаренко

Monitorul fiscal FISC.md Nr.15 2013


Учреждения:

Государственная Налоговая Служба

icon Эта статья доступна только подписчикам. Для оформления подписки выберите абонемент

Подписан/а
image

Абонемент Premium

2 499 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

1 599 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

799 MДЛ

Заказать сейчас

2343 просмотры

Дата публикации:

13 Сентябрь /2013 18:34

Тематика:

Подоходный налог | Налоговое обязательство

Ключевые слова

restituire

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon