Întrebări și răspunsuri

icon Are drept să solicite şi să primească restituirea sumelor aferente impozitului pe venit achitate/reținute în plus persoana care administrează succesiunea proprietarului decedat?

Conform prevederilor art. 1444 al Codului civil, ţinîndu-se cont şi de prevederile art. 43 al Codului fiscal, patrimoniul succesoral include atît drepturile patrimoniale (activul succesoral), cît şi obligaţiile patrimoniale (pasivul succesoral), pe care cel ce a lăsat moştenirea le avea la momentul decesului. Astfel, dacă la momentul decesului contribuabilul a avut careva restanţe sau supraplăţi la buget, acestea urmează a fi trecute în posesia moştenitorilor prin menţiunea în certificatul de moştenire despre acest fapt. Prin urmare, restituirea se va efectu...

author icon

Iulia Cernicova

author icon

Ina Vacarenco

Monitorul fiscal FISC.md Nr.15 2013


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2455 vizualizări

Data publicării:

13 Septembrie /2013 18:34

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Obligație fiscală

Etichete:

restituire

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon