Вопросы и ответы

icon Impozitarea veniturilor aferente drepturilor de suită (revânzarea operei de artă)

Galeria achită pictorilor plăți de recompense pentru operele de arte create de către aceștia. Totodată, conform clauzelor contractuale încheiate între părți, în cazul revânzării operei de arte, pictorul primește de fiecare dată o remunerație pentru dreptul de suită în mărime de 5% din suma prețului de revânzare. Cum urmează a fi calificate și supuse impozitării plățile menționate?   În conformitate cu art. 12 pct. 1 din Codul fiscal (CF), prin noțiunea de royalty (redevență) se subînțelege plăți...

author icon

Даниела Гуля

Monitorul fiscal FISC.md Nr. 7 (62) 2020


Учреждения:

Государственная Налоговая Служба | Периодическое издание "Monitorul Fiscal FISC.md"

icon Эта статья доступна только подписчикам. Для оформления подписки выберите абонемент

Подписан/а
image

Абонемент Premium

2 499 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

1 599 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

799 MДЛ

Заказать сейчас

1254 просмотры

Дата публикации:

06 Октябрь /2020 08:12

Catalogul tematic

Налоговое законодательство | Роялти

Ключевые слова

venituri | impozit | royalty

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon