Întrebări și răspunsuri

icon Impozitarea veniturilor aferente drepturilor de suită (revânzarea operei de artă)

Galeria achită pictorilor plăți de recompense pentru operele de arte create de către aceștia. Totodată, conform clauzelor contractuale încheiate între părți, în cazul revânzării operei de arte, pictorul primește de fiecare dată o remunerație pentru dreptul de suită în mărime de 5% din suma prețului de revânzare. Cum urmează a fi calificate și supuse impozitării plățile menționate?   În conformitate cu art. 12 pct. 1 din Codul fiscal (CF), prin noțiunea de royalty (redevență) se subînțelege plăți...

author icon

Daniela Gulea

Monitorul fiscal FISC.md Nr. 7 (62) 2020


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1224 vizualizări

Data publicării:

06 Octombrie /2020 08:12

Catalogul tematic

Legislație fiscală | Royalty

Etichete:

venituri | impozit | royalty

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon