Вопросы и ответы

icon Va constitui oare valoarea de 60% din suma T.V.A., înregistrată şi acumulată, care a rămas la dispoziţia agentului economic producător agricol (inclusiv şi producător de zahăr), venit impozabil pentru agentul economic?

În redacţia anului 2013 a CF, agenţii economici producători agricoli şi producători de zahăr care livrează pe teritoriul ţării producţie de fabricaţie proprie din fitotehnie şi horticultură în formă naturală, producţie de fabricaţie proprie din zootehnie în formă naturală, masă vie şi sacrificată şi zahăr din sfeclă de zahăr ca producţie de fabricaţie proprie, cu titlu de excepţie, achită la buget doar 40% din suma T.V.A. calculată aferentă acestor livrări, conform art. 96 lit. a). Restul de 60% din suma T.V.A. înregistrată şi acumulată rămîne la dispoziţia agentului economic...

author icon

Veronica Vragaleva

Monitorul fiscal FISC.md Nr.19 2014


Учреждения:

Государственная Налоговая Служба

icon Эта статья доступна только подписчикам. Для оформления подписки выберите абонемент

Подписан/а
image

Абонемент Premium

2 499 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

1 599 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

799 MДЛ

Заказать сейчас

2620 просмотры

Дата публикации:

02 Июнь /2014 14:10

Тематика:

НДС

Ключевые слова

TVA | agent economic | producție agricolă

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon