- Pagina principală
- BGPF
- 29.2.3.87 Are dreptul persoana fizică (părintele) la deducerea cheltuielilor achitate pentru învăţământul persoanelor întreţinute copii, în cazul în care contractul este încheiat cu o persoană (exemplu: unul din părinți, bunicii sau alte persoane terțe) și instituția de învățământ, dar achitarea a fost efectuată de părintele acestuia?

BGPF
29.2.3.87 Are dreptul persoana fizică (părintele) la deducerea cheltuielilor achitate pentru învăţământul persoanelor întreţinute copii, în cazul în care contractul este încheiat cu o persoană (exemplu: unul din părinți, bunicii sau alte persoane terțe) și instituția de învățământ, dar achitarea a fost efectuată de părintele acestuia?
În conformitate cu prevederile art. 352 alin. (6) din Codul fiscal, se permite deducerea cheltuielilor achitate de către persoana fizică, pe parcursul perioadei fiscale, pentru învăţământul persoanelor întreţinute copii oferit de instituţiile de învăţământ prevăzute la art.15 din Codul educaţiei nr.152/2014, în cuantumul unui salariu mediu lunar pe economie, prognozat şi aprobat de Guvern pentru anul pentru care a fost acordat. Cuantumul deductibil se aplică cumulativ pentru numărul total de copii şi pentru toate tipurile de învăţământ.
Conform pct.351 subpct.4) din Anexa nr.2 la Hotărârea Guvernului nr.693 din 11 iulie 2018, deducerea cheltuielilor prevăzute la art.352 din Codul fiscal, pentru cheltuielile suportate pentru învăţământul persoanelor întreţinute copii, se permite în baza următoarelor documente confirmative:
a) contractul încheiat cu instituţia de învăţământ;
b) factura fiscală sau alt document ce confirmă achitarea de facto a plăţilor.
b) factura fiscală sau alt document ce confirmă achitarea de facto a plăţilor.
Prin urmare, contribuabilul va fi în drept să deducă cheltuielile pentru învățământul persoanei întreținute, în condițiile documentelor confirmative stipulate supra.
Totodată, menționăm că, în pct. 351 subpct. 4) lit. a) din Hotărârea nominalizată supra, nu este stabilită condiția privind subiectul semnatar al contractului cu instituția de învăţămînt, contribuabilul va fi în drept să deducă cheltuielile suportate în speța examinată, cu condiția să fie asigurată posibilitatea identificării, în baza contractului, a tipului de servicii prestate și a copilului, pentru care au fost prestate serviciile de învățământ corespunzătoare.
[Temei: explicațiile Ministerului Finanțelor nr.15/2-13/76 din 05.03.2026]




Data publicarii:
22 Aprilie /2026 07:36
Catalogul tematic
Impozitul pe venit