Obține linkul pentru modificarea parolei

E-mail *

Expediază
Renunță
logo
022 822 024

Centrul de Asistență și Contact

Cont nou

Cont nou

Prenumele *
Câmpul se va completa cu litere (de la A la Z), fiind reflectat ulterior la postarea articolelor și comentariilor
Numele *
Câmpul se va completa cu litere (de la A la Z), fiind reflectat ulterior la postarea articolelor și comentariilor
Login *
Câmpul se va completa cu litere (de la A la Z) și/sau cifre, fără spații libere. Pot fi utilizate simboluri, cu excepția simbolului _
E-mail *
Câmpul se va completa cu adresa de e-mail validă, la care va fi expediat linkul de confirmare a înregistrării contului de utilizator
Parola *
Parola va conține de la 5 la 15 caractere și va fi diferită de datele indicate la login, nume și prenume

Parola repetat *

Renunță
Autentificare

Autentificare

Autentificarea se poate efectua cu ajutorul adresei de E-mail sau a Login-ului

E-mail/Login *

Parola *

Autentificare prin Google
Autentificare prin MPass
Renunță

Obține linkul pentru modificarea parolei

E-mail *

Expediază
Renunță
RO
  • RO
  • RU
  • EN
RORUEN
logo
Despre noiCotidian2Poziția expertului 3Domenii conexe1Contabilitatea sectorialăServicii disponibile16Info-videoContacte

PP „Monitorul Fiscal FISC.MD”

MD-2005, mun. Chișinău
str. Constantin Tănase, 6
Clădirea „Fertilitatea-Chișinău” S.A., etajul 3, bir. 320

Anticamera:

022 822 024

E-mail:

secretariat@monitor.tax

Centrul de Asistență și Contact:

022 822 024

Dorești să obții un răspuns operativ și complex?

Expediază-ne întrebarea ta și obține răspunsul experților din domeniu în cel mai scurt timp, la adresa de e-mail sau plasat în rubrica „Întrebări și răspunsuri”

Adresează-ne o întrebare

Adresează-ne o întrebare

Dorești să obții un răspuns rapid si complex sau să ne sugerezi tematica unui articol necesar procesului tău de lucru? Loghează-te, expediază întrebarea sau sugestia și primești răspunsul experților în cel mai scurt timp la adresa de e-mail sau în profilul tău de pe pagină.

E-mail: *

Mesaj *
Mesaj
0/500
Renunță la mesaj
ArhivaÎntrebări frecventeTermeni și condiții de utilizare a paginiiPolitica de confidențialitateInstrucțiuni pentru ștergerea contului

Abonare la Newsline

facebooktwitterlinkedintelegraminstagramgoogle
Amex logoMAIB logoMasterCard logoVisa logo

Versiunea site-lui: 1.0

Copyright 2021

Toate drepturile asupra site-ului monitorul.fisc.md aparțin P.P. „Monitorul Fiscal FISC.MD”. Reproducerea integrală sau parțială a textelor sau a ilustrațiilor din orice compartiment este posibilă numai cu acordul prealabil scris al publicației. Pirateria intelectuală se pedepsește conform legii.

icon

Feedback

Pentru monitorizarea statutului de prelucrare a Feedbackului expediat, recomandăm inițial să parcurgeți procesul de autentificare pe portal. Astfel, mesajul de răspuns din partea PP „Monitorul Fiscal FISC.md” la feedback se va salva și afișa în Profilul Dvs. În cazul expedierii feedback-ului fără a fi autentificat pe portal, mesajul va fi remis la adresa de e-mail.

E-mail: *

Mesaj *
Mesaj
0/500
Renunță la mesaj
iconiconicon
icon
Facebook iconTwitter iconLinkedIn iconTelegram iconVK icon
icon
  • Pagina principală
  • BGPF
  • 4.12.1 Se marchează oare cu timbru de acciz cartuşele şi rezervele pentru ţigaretele electronice, inclusiv ţigaretele electronice de unică folosinţă, preparatele destinate utilizării în cartuşele şi rezervele pentru ţigaretele electronice de la poziţia tarifară 2404, produsele din tutun şi înlocuitorii din tutun (amestecuri fără tutun pe baza frunzei de ceai) de la poziţiile tarifare 2403 99 900 şi 2404 comercializaţi ?
Banner A1
Banner A2
4.12.1 Se marchează oare cu timbru de acciz cartuşele şi rezervele pentru ţigaretele electronice, inclusiv ţigaretele electronice de unică folosinţă, preparatele destinate utilizării în cartuşele şi rezervele pentru ţigaretele electronice de la poziţia tarifară 2404, produsele din tutun şi înlocuitorii din tutun (amestecuri fără tutun pe baza frunzei de ceai) de la poziţiile tarifare 2403 99 900 şi 2404 comercializaţi ?

BGPF

4.12.1 Se marchează oare cu timbru de acciz cartuşele şi rezervele pentru ţigaretele electronice, inclusiv ţigaretele electronice de unică folosinţă, preparatele destinate utilizării în cartuşele şi rezervele pentru ţigaretele electronice de la poziţia tarifară 2404, produsele din tutun şi înlocuitorii din tutun (amestecuri fără tutun pe baza frunzei de ceai) de la poziţiile tarifare 2403 99 900 şi 2404 comercializaţi ?

 

În conformitate cu art.123 alin.(51) din Codul fiscal, cartuşele pentru ţigarete electronice care conţin lichid cu nicotină, inclusiv ţigaretele electronice de unică folosinţă, flacoanele de reumplere care conţin nicotină destinate cartuşelor şi ţigaretelor electronice de la poziţia tarifară 2404, produsele din tutun şi produsele din plante pentru fumat de la poziţiile tarifare 240399900 şi 2404, comercializate, transportate sau depozitate pe teritoriul Republicii Moldova ori importate pentru comercializare pe teritoriul ei, precum şi mărfurile procurate de la agenţii economici rezidenţi aflaţi pe teritoriul Republicii Moldova, dar care nu au relaţii fiscale cu sistemul ei bugetar, sunt pasibile de marcare obligatorie cu timbru de acciză.

 

Marcarea se efectuează în procesul fabricării mărfurilor supuse accizelor, iar în cazul mărfurilor fabricate pe teritoriul Republicii Moldova – până la momentul expedierii (transportării) acestora din antrepozitul fiscal. Anul fabricării produselor din tutun şi a celor conexe, indicat pe ambalajul unitar al produselor, trebuie să corespundă anului emiterii timbrului de acciză. Modul şi termenele de procurare, utilizare şi de circulaţie a timbrelor de acciză se stabilesc de Guvern.

Ordinul SFS nr. 82 din 14-02-2025

3
dna1s7k9v2.png

Data publicarii:

06 Martie /2025 07:06

Catalogul tematic

Accizele

Banner C3
Banner C4
Banner C5
Banner A1
Banner A2