
Pentru amplasarea obiectivelor de publicitate exterioară și obiectivelor comercial-economice (depozite și frigidere agricole și alte construcții cu menire comercial-economică) în zona drumurilor publice, cu utilizarea terenurilor proprietate publică a statului pentru amenajarea drumurilor de acces către acestea, va fi nevoie de autorizare, care va fi eliberată de către administratorul drumului la solicitarea autorității administrației publice locale.
Proiectul de lege pentru modificarea unor acte legislative ce vizează politica fiscală și vamală pentru anul 2023 prevede completarea anexei nr.3 la Legea drumurilor nr.509/1995 , prin care a fost aprobat Regulamentul privind condițiile de amplasare (desființare) a obiectivelor în zona drumului public național sau local de interes raional și/sau în zonele de protecție ale acestuia.
Astfel, se propune ca obiectivele enumerate supra să fie incluse în lista celor ce cad sub incidența Regulamentului, de rând cu:
În momentul de față Legea nr.509/1995 prevede că amplasarea obiectivului în zona drumului național/local se efectuează numai în baza autorizației de amplasare, care, conform Regulamentului, se emite în baza cererii emitentului autorizației de construire, în termen de 10 zile lucrătoare de la data înregistrării acesteia.
„Acest articol aparține exclusiv P.P. „Monitorul fiscal FISC.md” și este protejat de Legea privind drepturile de autor.
Orice preluare a conținutului se face doar cu indicarea SURSEI și cu LINK ACTIV către pagina articolului”.
1643 vizualizări
Data publicării:
15 Noiembrie /2022 07:57
Catalogul tematic
Noutăți
Etichete:
politica fiscală
0 comentarii
Cont nou
Parola repetat *
Autentificare
Autentificarea se poate efectua cu ajutorul adresei de E-mail sau a Login-ului
E-mail/Login *
Parola *