10
06 2013
2931

Privind prezentarea cererii privind scutirea de plata impozitului pe venit de către organizaţiile necomerciale

Este necesar ca organizațiile necomerciale înregistrate în perioada de pînă la 31.12.2011 să depună cererea privind scutirea de plata impozitului pe venit pentru fiecare an fiscal de gestiune, în cazul în care acestea au depus cererea menționată la momentul înregistrării?

Conform prevederilor art. 52 alin. (4) din Codul fiscal, dreptul la scutirea de plata impozitului pe venit se realizează prin cererea depusă de către organizaţia necomercială la organul teritorial al Serviciul Fiscal de Stat. Perioada de scutire începe cu perioada fiscală de la data înregistrării organizaţiei necomerciale în conformitate cu art. 121 alin. (2) dacă cererea privind scutirea de plata impozitului pe venit a fost depusă pînă la data de 31 decembrie a anului fiscal de gestiune.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Electronic

1299 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.