Știri
Cererile pentru compensaţii la căldură pot fi depuse din 20 septembrie
Autorităţile municipale au decis să înceapă primirea cererilor şi documentelor cu o lună mai devreme (în 2015, acest proces a demarat pe 15 octombrie).
Cererile pentru primirea compensaţiilor pot fi depuse de către locuitorii municipiului cu un venit lunar de cel mult 2,5 mii de lei pentru fiecare membru al familiei. Pentru a depune cererile, locuitorii Chişinăului trebuie să perfecteze actele la pretura de sector sau la administratorul fondului locativ.
În sezonul de încălzire 2015-2016, primăria a acordat compensaţii în sumă de 76 mil. (cu 2 mil. lei mai puţin decât în sezonul 2014-2015) pentru 36 mii 273 de familii (+2 mii de familii). În precedentul sezon de încălzire, compensaţia a constituit 40% din suma indicată în factură, dar în 2016-2017, procentul poate creşte, ca urmare a majorării tarifului pentru căldură cu 8,2%, până la 1068 lei pentru 1 Gcal.
via | www.infomarket.md
„Acest articol aparține exclusiv P.P. „Monitorul fiscal FISC.md” și este protejat de Legea privind drepturile de autor.
Orice preluare a conținutului se face doar cu indicarea SURSEI și cu LINK ACTIV către pagina articolului”.
3

1744 vizualizări
Data publicării:
20 Septembrie /2016 16:00
Catalogul tematic
Noutăți
0 comentarii
Cont nou
Parola repetat *
Autentificare
Autentificarea se poate efectua cu ajutorul adresei de E-mail sau a Login-ului
E-mail/Login *
Parola *