Știri
“Termoelectrica” S.A. va primi asistenţă tehnică de la BIRD
“Termoelectrica” S.A. va primi asistenţă tehnică în efectuarea unui
audit de mediu la Centrala Electrică cu Termoficare nr. 1 din capitală (sursa II).
Acţiunea este prevăzută în Proiectul de îmbunătăţire a eficienţei sectorului de alimentare centralizată cu energie termică, semnat la 15 aprilie 2015, printr-un Acord de finanţare dintre Republica Moldova şi Banca Internaţională pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (instituţie financiară, componentă a Băncii Mondiale).
Potrivit unui comunicat al „Termoelectrica”, timp de un an, un grup de experţi din Bulgaria, contractaţi prin intermediu proiectului, vor efectua un şir de vizite de informare şi consultanţă, prin oferirea suportului tehnic necesar.
Prima vizită de informare se desfăşoară în perioada 19-22 aprilie curent, timp în care experţii vor face cunoştinţă cu arhivele CET-1, cu documentele ecologice aferente monitorizării solului şi apelor subterane, precum şi documentele cu privire la evaluarea duratei de repaus a echipamentelor, sistemelor şi structurilor interne.
Totodată, se preconizează organizarea unui şir de şedinţe de lucru cu reprezentanţii echipei Termoelectrica, în cadrul cărora vor fi puse în discuţie un şir de subiecte ce ţin de aspectele tehnice şi funcţionalitatea centralei.
via | www.realitatea.md
„Acest articol aparține exclusiv P.P. „Monitorul fiscal FISC.md” și este protejat de Legea privind drepturile de autor.
Orice preluare a conținutului se face doar cu indicarea SURSEI și cu LINK ACTIV către pagina articolului”.
3

1566 vizualizări
Data publicării:
20 Aprilie /2016 16:00
Catalogul tematic
Noutăți
Etichete:
Termoelectrica | asistenţă tehnică | BIRD | acord de finantare | Moldova
0 comentarii
Cont nou
Parola repetat *
Autentificare
Autentificarea se poate efectua cu ajutorul adresei de E-mail sau a Login-ului
E-mail/Login *
Parola *