Întrebări și răspunsuri

1. (10.1.37) Se permite oare titularului patentei desfăşurarea activităţii în baza patentei de întreprinzător la domiciliu?

Conform art.3 alin.(7) lit.b) din Legea nr.93 din 15.07.1998 cu privire la patenta de întreprinzător, titularul patentei este obligat să desfăşoare activitatea numai în locurile permise în aceste scopuri de autoritatea administraţiei publice locale. Totodată, art.1 alin.(2) lit.g) din Legea menţionată, stabileşte că drept element obligatoriu al patentei de întreprinzător este locul de desfăşurare a activităţii în baza acesteia pentru cazurile în care condiţia respectivă se reglementează. Astfel, potrivit art.15 alin.(5) lit.d) din Legea nr.231 din 23.09.2010 cu privire la comerţul interior, pentru genurile de activitate pentru care este prevăzută autorizarea de funcţionare, aceasta conţine denumirea şi adresa unităţii comerciale.

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

2075 vizualizări

Data publicării:

27 Mai /2014 16:58

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon