Întrebări și răspunsuri

2. (29.2.3.5) Care este procedura de utilizare a scutirilor la care are dreptul persoana fizică dacă în perioadele fiscale anterioare acestea nu au fost utilizate?

Dreptul și mărimea scutirilor acordate persoanei fizice la calcularea impozitului pe venit sunt stabilite în art. 33, 34 și 35 al Codului fiscal. Scutirile menționate se utilizează pentru fiecare perioadă fiscală (an calendaristic) în parte. De asemenea, potrivit prevederilor art. 12 pct. 12 din Codul fiscal, scutirea este suma care, la calcularea venitului impozabil, se scade din venitul brut al contribuabilului conform aer. 33, 34 și 35. Astfel, în cazul în care în perioadele fiscale anterioare persoana fizică a obținut venituri și nu a utilizat scutirile la care are dreptul, acesta urmează să depună Declarația cu privire la impozitul pe venit pentru fiecare perioadă fiscală, unde va indica cuantumul întreg al scutirilor la care acesta a avut dreptul, cu recalcularea obligației privind impozitul pe venit.

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

3770 vizualizări

Data publicării:

12 Ianuarie /2015 11:44

Domeniu:

Impozitul pe venit

Etichete:

scutire la impozit | impozit pe venit | persoana fizică

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon