Întrebări și răspunsuri

4. (29.2.8.7) Care este regimul fiscal pentru cetățeni străini rezidenți, precum și persoane fizice – apatrizi rezidenți, care a primit patrimoniu cu titlu de donație?

În conformitate cu prevederile art. 12 pct. 6) din Codul fiscal, venit financiar reprezintă venit obținut sub formă de royalty (redevență), anuități, de la darea bunurilor în arendă, locațiune, de la uzufruct, pe diferența de curs valutar, de la activele ce au intrat în mod gratuit, alte venituri obținute ca rezultat al activității financiare, dacă participarea contribuabilului la organizarea acestei activități nu este regulată, permanentă și substanțială. Respectiv, la primirea activului cu titlu de donație de către cetățeni străini rezidenți, precum și persoane fizice – apatrizi rezidenți, se constată venit care se impozitează în modul general stabilit (art. 18 din Codul fiscal) la cota stabilită la art. 15 lit. a) din Codul fiscal.

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

1962 vizualizări

Data publicării:

16 Iunie /2015 11:45

Catalogul tematic

Persoana fizică | Royalty

Etichete:

regim fiscal | rezident | persoana fizică | royalty

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon