14
02 2014
1292

5. (28.6.1.1) Reprezintă obiect al impunerii cu TVA aporturile persoanelor fizice în fondul statutar al SRL?

Livrarea activelor materiale pe termen lung utilizate nemijlocit la fabricarea produselor, la prestarea serviciilor şi/sau executarea lucrărilor, destinate includerii în capitalul statutar (social) în conformitate cu prevederile art.103 alin.(1) pct.29) în modul şi în termenele prevăzute de legislaţie, sunt scutite de TVA.

Modul de aplicare a facilităţilor fiscale respective se stabileşte de Guvern.

[Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Legea pentru modificarea şi completarea unor acte legislative nr. 324 din 23.12.2013, publicată în Monitorul Oficial nr.320-321/871 din 31.12.2013]

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.