03
06 2014
1093

Agentul economic a procurat un teren pentru construcţii la licitaţie, cu achitarea sumei de 350 000 lei prin contul de decontare. Întreprinderea a donat terenul la valoarea cadastrală de 230 000 lei, unei persoane fizice neînregistrate în calitate de întreprinzător. Care va fi regimul fiscal în cazul donării terenului acestei persoane?

Potrivit alin. (1) art. 42 din CF, persoana care face o donaţie se consideră că a vîndut bunul donat la un preţ ce reprezintă mărimea maximă, din baza lui valorică ajustată, sau preţul lui de piaţă la momentul donării. Calcularea bazei valorice ajustate a proprietăţii la momentul donaţiei se efectuează ţinînd cont de prevederile art. 38 alin. (1) şi (2) din CF, separat pe fiecare obiect donat.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1999 lei

Classic

1299 lei

Electronic

1299 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.