Întrebări și răspunsuri

icon Agentul economic „Alfa-M” SRL pe parcursul lunii aprilie 2011 benefciază de serviciile întreprinderilor individuale pentru care s-a achitat în numerar suma totală fiind egală cu 130000 lei.

În asemenea caz, întreprinderea „A” va fi sancționată sau nu pentru achitarea în numerar? În art. 10 pct. 5 alineatul doi din Legea nr. 845-XII din 3 ianuarie 1992 sînt strict delimitate categoriile de persoane în folosul cărora pot fi achitate de către agenţii economici mijloace financiare în numerar. Sancţiunile menţionate nu se aplică la efectuarea decontărilor cu cetăţenii, gospodăriile ţărăneşti (de fermier), titularii de patente de întreprinzător şi cu bugetul public naţional, la efectuarea decontărilor de către persoanele indicate cu bugetul public naţional, cu într...

author icon

Petru Griciuc

Monitorul fiscal FISC.md Nr.1 2011


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2480 vizualizări

Data publicării:

06 Mai /2011 11:03

Domeniu:

Administrare fiscală

Etichete:

Sancţiuni

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon