24
04 2013
1060

Apare necesitatea de marcare cu timbru de acciz băutura alcoolică importată în sticle cu o capacitate de 0,05 litri?

În conformitate cu art. 25 alin. (2) din Legea nr. 1100-XIV din 30.06.2000 cu privire la fabricarea şi circulaţia alcoolului etilic şi a producţiei alcoolice, este exceptată de la marcarea cu „timbru de acciz, marca comercială de stat” producţia alcoolică în sticle cu capacitatea de pînă la 0,25 litri. Pe lîngă aceasta, conform art 123 alin. (6) litera a) din Codul fiscal, nu sînt marcate obligatoriu cu „timbru de acciz, marca comercială de stat” vinurile spumoase şi spumante, divinurile în sticle de suvenire cu capacitatea de pînă la 0,25 litri. Prin urmare, marcarea producţiei alcoolice, importate în sticle cu capacitatea de 0,05 litri, nu este obligatorie.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.