Întrebări și răspunsuri

icon Care este cota impozitului, care urmează a fi aplicată asupra dividendelor achitate rezidentului, în cazul în care acestea sunt aferente profitului nerepartizat al anului 2007?

Cu privire la cota impozitului asupra dividendelor achitate din profitul nerepartizat în anul 2007 În conformitate cu prevederile art. 901 alin. (31) din Codul fiscal, persoanele specificate la art. 90 reţin şi achită la buget un impozit în mărime de: 6% din dividende, inclusiv sub formă de acţiuni sau cote-părţi, cu excepţia celor aferente profitului nerepartizat obţinut în perioadele fiscale 2008–2011 inclusiv; 15% din dividende, inclusiv sub formă de acţiuni sau cote-părţi, aferente profitului nerepartizat obţinut în perioadele fiscale 20...

author icon

Veronica Vragaleva

Monitorul fiscal FISC.md Nr.16 2013


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

5577 vizualizări

Data publicării:

04 Noiembrie /2013 16:25

Catalogul tematic

Dividende | Obligație fiscală

Etichete:

cota impozitului | Dividende | profit nerepartizat

2 comentarii

Andriana

27 Februarie /2014 16:47

Cum ramine cu prevederile art. 20 lit z10? Dividendele aferente perioadei fiscale pina la 1 ianuarie 2008 sint surse de venit neimpozabile — la sursa de plata nu se va retine impozit.

icon

Veronica Vragaleva

autor

03 Martie /2014 14:42

icon

Andriana

Aceasta s-a referit doar la persoanele juridice. Precizarea data este facuta in ultimul numar a revistei.

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon