Întrebări și răspunsuri

icon Care este cota T.V.A. aplicabilă în cazul livrării de zahăr, efectuate în 2014, reieșind din faptul că cota a fost modificată, în situația cînd s-a efectuat plată în avans pînă la modificarea cotei în 2013?

Începînd cu 1 ianuarue 2014, în baza dispozițiilor art. 96, lit. b) din CF, la zahărul din sfeclă de zahăr, produs, importat şi/sau livrat pe teritoriul RM se aplică cota T.V.A. de 8%. La modificarea regimului fiscal de aplicare a T.V.A. în cazul primirii de către furnizor a plății anticipate parțiale pîna la schimbarea cotei aplicabile, se va lua în considerație data obligației fiscale stabilită în art. 108 din CF. Reieșind din dispozițiile art. 108, alin. (5) din CF, dacă factura fiscală este eliberată sau plata este primită pînă la momentul efectuării livrări...

author icon

Olga Golban

Monitorul fiscal FISC.md Nr.18 2014


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3371 vizualizări

Data publicării:

19 Martie /2014 10:13

Domeniu:

T.V.A.

Etichete:

TVA

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon