Întrebări și răspunsuri

icon Care va fi regimul T.V.A. pentru arenda bunului tangibil (camion) de la un nerezident al Republicii Moldova, în România?

Regimul de aplicare a T.V.A., la procurarea serviciilor de către rezidenții Republicii Moldova de la nerezidenți, urmează a fi apreciat în conformitate cu art. 93 pct. 9) din CF, în dependență de locul livrării acestora, stabilit în conformitate cu art. 111 al CF. Astfel, prevederile art. 111 alin. (1) lit. d) din CF, stabilesc că, locul livrării serviciilor legate de darea în arendă a bunurilor mobile tangibile se consideră locul utilizării şi posedării serviciului. Respectiv, în cazul în care locul utilizării şi posedării serviciului prestat de către nerez...

author icon

Andrei Nevreanschi

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 299 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 499 MDL

Comandă acum

2215 vizualizări

Data publicării:

14 Septembrie /2015 12:37

Domeniu:

T.V.A.

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon