Întrebări și răspunsuri

icon Contribuabilul are la întreținere doi părinți pensionari. Poate acesta să beneficieze de scutire pentru persoana întreținută, luînd în considerație faptul că părinții primesc pensie pentru bătrînețe? Care documente vor servi drept confirmare că contribuabilul este un descendent al persoanei întreținute, în condițiile în care numele de familie nu este identic?

În conformitate cu prevederile art. 35 alin. (1) din CF, contribuabilul (persoană fizică rezidentă) are dreptul la o scutire în anul 2014, în sumă de 2 124 lei anual pentru fiecare persoană întreținută, cu excepția invalizilor din copilărie pentru care scutirea constituie 9 516 lei anual. Totodată, odată cu operarea modificărilor în art. 35 alin. (2) din CF, prin aprobarea Legii pentru modificarea şi completarea unor acte legislative nr. 64 din 11.04.2014 (MO nr. 110-114/286 din 09.05.2014), persoană întreținută este persoana care întrunește toate ceri...

author icon

Marina Cravcenco

Monitorul fiscal FISC.md Nr.20 2014


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3318 vizualizări

Data publicării:

10 Iulie /2014 17:48

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon