15
07 2013
1384

Cu privire la determinarea obligaţiilor fiscale aferente impozitului pe venit pentru întreprinderi de stat și societăți pe acțiuni cu cota de participare a statului

Se aplică prevederile art. 901 CF ce ţine de reţinerea impozitului pe venit la sursa de plată din dividende şi defalcările din profitul net al întreprinderilor de stat, precum şi faţă de societăţile pe acţiuni cu cota de participare a statului?

În conformitate cu prevederile art. 8 lit. g) din Legea privind administrarea şi deetatizarea proprietăţii publice nr. 121-XVI din 04.05.2007, în domeniul administrării bunurilor proprietate publică, de competenţa autorităţilor administraţiei publice centrale sînt exercitarea controlului asupra integrităţii şi folosirii eficiente a patrimoniului de stat din ramurile respective, precum şi asupra corectitudinii calculării şi transferării la timp a dividendelor provenite din acţiunile (cotele sociale) ale statului şi a unei părţi din profitul net al întreprinderilor de stat.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.