Întrebări și răspunsuri

icon Cu privire la sumele TVA aferente investițiilor (cheltuielilor) capitale achitate prin intermediul conturilor bancare

Se iau oare în considerație sumele T.V.A. trecute în cont, achitate în numerar în baza unui contract de cesiune a creanțelor, prin prisma prevederilor art. 1011 din CF, la aprecierea sumei T.V.A. spre restituire pe investiții (cheltuieli) capitale? În conformitate cu prevederile art. 1011 alin. (2) din CF, subiecții impozabili stipulați la alin. (1) și (11) care au o depășire a sumei T.V.A. achitate sau ce urmează a fi achitată la procurarea valorilor materiale, serviciilor față de suma T.V.A. achitată sau ce urmează a fi achitată de către cumpărători (...

author icon

Andrei Nevreanschi

Monitorul fiscal FISC.md Nr.29 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3103 vizualizări

Data publicării:

15 Februarie /2016 12:38

Catalogul tematic

T.V.A.

Etichete:

suma | TVA | contract | achitari

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon