28
09 2015
651

Cum se determină obligațiunea privind impozitul pe venit în cazul efectuării donației de către persoana fizică a locuinței de bază?

Indiferent de tipul activului donat, fie că este apartament,fie că este locuința de bază, conform art. 42 alin.(1) din CF, persoana care face o donație se consideră precum că a vîndut bunul donat la un preț ce reprezintă mărimea maximă din baza lui valorică ajustată sau prețul lui de piață la momentul donării.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.