14
09 2015
850

Dacă plata pentru mărfurile, care ulterior vor fi transmise cumpărătorului în baza voucherului, cadou în care se indică concret marfa pe care acesta poate fi schimbat, se efectuează de către cumpărător pînă la data înmînării efective a acestora, este oare necesar să eliberăm agentului economic factura fiscală pentru banii transferați de acesta în contul voucherelor?

Dacă plata pentru mărfurile, care ulterior vor fi transmise cumpărătorului în baza voucherului, se efectuează de către cumpărător pînă la data înmînării efective a acestora deținătorilor voucherelor menționate, atunci obligația de calculare a T.V.A. va surveni la furnizor la data primirii plății prealabile (art. 108 din CF).
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.