08
06 2016
1389

Despre stornarea avansului și a T.V.A. aferente acestuia în cazul în care, livrarea aferentă nu a avut și nu va avea loc

În cadrul activității de întreprinzător plătitorul de T.V.A. a primit un avans din care a fost calculată T.V.A. și inclusă în declarația privind T.V.A. După expirarea termenului de prescripție de 3 ani, în perioada cărui livrarea nu a fost efectuată, cum se va proceda cu avansul primit și suma T.V.A. inclusă în declarația privind T.V.A.?

În conformitate cu prevederile art. 267 alin. (1) din Codul civil nr. 1107 din 06.06.2002, termenul general de prescripţie extinctivă în interiorul căruia persoana poate să-şi apere, pe calea intentării unei acţiuni în instanţă de judecată, dreptul încălcat este de 3 ani.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.