10
11 2014
1427

Este oare obligată întreprinderea neînregistrată în calitate de plătitor al T.V.A. să achite T.V.A. la buget în cazul în care importă servicii? Dacă da, atunci care este modalitatea de declarare și achitare a obligației respective?

Potrivit art. 94 lit. c) din CF, persoanele juridice și fizice care importă servicii, indiferent de faptul dacă sînt sau nu sînt înregistrați în calitate de plătitori de T.V.A., sunt calificați drept subiecți ai impunerii cu T.V.A.Prevederile art. 101 alin. (4) și art. 109 alin.(1) din CF stabilesc că, pentru serviciile importate, obligația de achitare la buget a T.V.A. aferentă acestora survine la data efectuării plății, inclusiv a plății prealabile, pentru serviciile de import.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.