Întrebări și răspunsuri

icon Este obligat contribuabilul care, nu a fost radiat din Registrul de stat, de a prezenta Declaraţia cu privire la impozitul pe venit (Forma VEN12) pentru perioada anului fiscal?

În conformitate cu art. 121 alin. (3) din Codul fiscal, pentru întreprinderile lichidate sau reorganizate, perioadă fiscală se consideră perioada de la începutul anului calendaristic pînă la data radierii întreprinderii din Registrul de stat al întreprinderilor şi organizaţiilor. Prin urmare, contribuabilii urmează să prezinte inspectoratului fiscal teritorial toate dările de seamă fiscale pînă la momentul radierii acestuia din Registrul de stat. De asemenea, ţinem să menţionăm că pînă la radierea entităţii din Registru menţionat, inspectoratul fiscal terito...

author icon

Ala Pojoga

Monitorul fiscal FISC.md Nr.14 2013


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2874 vizualizări

Data publicării:

12 Iulie /2013 16:06

Catalogul tematic

Impozitul pe venit

Etichete:

Impozitul pe venit | declaratie

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon