12
03 2015
1198

Întreprinderea importă mărfuri, achitînd Serviciului Vamal toate plățile aferente importului de mărfuri, luînd în considerare și transportarea. Totodată, suma totală impozabilă cu T.V.A. diferă de valoarea din invoice. Care este modalitatea corectă de completare a Declarației privind T.V.A.?

Reieșind din prevederile art. 102 alin. (6) lit. b) din CF, subiectul impozabil are dreptul la trecerea în cont a T.V.A. achitate sau care urmează a fi achitată pe valorile materiale, serviciile procurate dacă dispune de documentul, eliberat de autoritățile vamale, care confirmă achitarea T.V.A. la mărfurile importate.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.