Întrebări și răspunsuri

icon Întreprinderea municipală din localitate prestează servicii de „amenajare a teritoriului în localitate”, conform contractului încheiat cu Primăria (în calitate de beneficiar) şi entitate (în calitate de prestator). Potrivit art. 103 alin. (1) pct. 16 din Codul fiscal, serviciile prestate sunt scutite de T.V.A.?

În conformitate cu art. 103 alin. (l) pct. 16) al Codului fiscal, T.V.A. nu se aplică la serviciile comunale acordate populaţiei: închirierea spaţiului locativ, deservirea tehnică a blocurilor de locuinţe, alimentarea cu apă, canalizarea, salubrizarea, folosirea ascensoarelor. Scutirea aferentă serviciilor menţionate se aplică cu condiţia că beneficiarul (consumatorul) este populaţia (cetăţenii). Prin urmare, ţinînd cont că serviciile de amenajare a teritoriului, care se vor presta autorităţii publice locale, nu sunt stabilite ca scutite de T.V.A. în legislaţia ...

author icon

Olga Golban

Monitorul fiscal FISC.md Nr.15 2013


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3422 vizualizări

Data publicării:

16 Septembrie /2013 18:36

Domeniu:

T.V.A. | Scutirea de TVA

Etichete:

amenajare teritoriu

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon