Catalogul tematic
Тематический каталог

Scutirea de TVA


T.V.A. nu se aplică la importul mărfurilor, serviciilor şi pentru livrările de mărfuri, servicii efectuate de către subiecţii impozabili, ce constituie rezultatul activităţii lor de întreprinzător în Republica Moldova:
1) locuinţa, pămîntul, arenda acestora, dreptul de livrare şi arendare a acestora, cu excepţia plăţilor de comision aferente tranzacţiilor respective;
2) mărfurile de la poziţiile tarifare 040229110, 190110000, precum şi produsele alimentare pentru copii de la poziţiile tarifare 16021000, 20051000, 200710100, 200710910, 200710990;
3) proprietatea de stat, răscumpărată în procesul privatizării

http://www.lex.md/fisc/codfiscaltxtro.htm#A103
25
05 2020
339

Ordinul nr. 137 din 18.05.2020 privind actualizarea Bazei generalizate a practicii fiscale

25
05 2020
614

5. (29.1.11.2) Ce regim de impozitare (4% sau 12%) urmează să fie aplicat de către agenții economici subiecți al sectorului întreprinderilor mici și mijlocii la efectuarea livrărilor scutite de TVA sau atît scutite de TVA, cît şi impozabile cu TVA (livrări mixte)?

În conformitate cu prevederile art. 541 alin. (3) din Codul fiscal, agenţii economici menţionaţi la alin.(1), pot alege regimul de impozitare prevăzut de capitolul respectiv sau regimul de impozitare aplicat în modul general stabilit dacă aceştia:
a)conform situaţiei din data de 31 decembrie a perioadei fiscale precedente perioadei fiscale de declarare, au obţinut venit din livrări scutite de T.V.A. fără drept de deducere sau din livrări scutite de T.V.A. fără drept de deducere şi impozabile cu T.V.A. în sumă de până la 1,2 milioane de lei, cu condiţia că livrările scutite de T.V.A. fără drept de deducere depăşesc 50% din totalul livrărilor;
Detalii
25
03 2020
399

1. (28.6.1.10) Este obligatorie aplicarea facilității stabilite de art.103 alin. (1) pct.29) din Codul fiscal, în cazul în care cumpărătorul nu solicită aplicarea acestei facilități?

Pentru a beneficia de facilitatea fiscală stabilită prin art.103 alin. (1) pct.29) din Codul fiscal, activele materiale pe termen lung destinate includerii în capitalul statutar nu pot fi comercializate, transmise în arendă, locaţiune, uzufruct, leasing operaţional sau financiar pe parcursul a 3 ani din data validării declaraţiei vamale respective sau eliberării facturii.
Detalii
14
06 2019
431

Проект технической помощи и освобождение от НДС с правом вычета

Предприятие, являющееся плательщиком НДС, заключило контракт на поставку услуг с компанией Х, которая является подрядчиком реконструкции недвижимости в рамках проекта технической помощи. Вправе ли предприятие, поставляющее услуги, претендовать на освобождение от НДС с правом вычета?
Detalii
18
04 2019
799

Вычет НДС при ремонте экономическим субъектом приобретенной жилой недвижимости

Предприятие пробрело квартиру в жилом доме с целью сдачи ее в имущественный наем физическим лицам. Вправе ли экономический субъект отнести на вычет суммы НДС, уплаченные при оплате услуг по ремонту и приобретении строительных материалов для ее ремонта, а также в случае дальнейшей реализации недвижимости?

В соответствии с п. 1) ч. (1) ст.103 НК, жилье, земля, наем жилья и аренда земли, право на их поставку и аренду, за исключением комиссионных, связанных с такими сделками, освобождается от НДС без права вычета.
Detalii
15
03 2019
411

12. (28.7.4) Se va constata oare primirea sumei privind clauza penală ca livrare (scutită sau impozabilă)?

Conform art. 93 pct. 3) din Codul fiscal, livrare de mărfuri reprezintă transmitere a dreptului de proprietate asupra mărfurilor prin comercializarea lor, schimb, transmitere gratuită, transmitere cu plată parţială, împrumutul bunurilor fungibile, cu excepţia mijloacelor băneşti
Detalii