14
04 2016
1338

Întreprinderea noastră acordă servicii de arendă a spațiilor comerciale. Lunar apare obligația refacturării cheltuielilor compensate. Care aste modalitatea de întocmire a documentelor de strictă evidență și reflectarea acestora în registrele livrărilor/procurărilor, precum și în declarația privind T.V.A.?

În conformitate cu prevederile art. 1171 alin. (10) din CF, refacturarea cheltuielilor compensate se efectuează prin înscrierea lor într-un rînd separat în factura fiscală, eliberată pentru livrarea de mărfuri, servicii.

În cazul în care livrarea de mărfuri, servicii lipseşte, refacturarea cheltuielilor compensate se efectuează prin eliberarea facturii fiscale în care se vor înscrie doar aceste cheltuieli.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.