Întrebări și răspunsuri

icon Întreprinderea „Omega” S.R.L. achiziționează producție agricolă de la gospodării țărăneşti (de fermier) şi se achită în numerar.

În cazul de față amenda stabilită în art. 10 pct. 5 din Legea nr. 845-XII din 3 ianuarie 1992 nu se aplică. În cazul în care aceeaşi întreprindere procură terenuri agricole de la gospodării țărăneşti (de fermier) şi se achită în numerar, iar suma achitărilor efectuate lunar depăşeşte limita stabilită egală cu 100 000 lei se aplică amendă sau nu? Conform art. 7 lit. m) din Legea privind gospodăriile ţărăneşti (de fermier) nr. 1353-XIV din 3 noiembrie 2000, gospodăria ţărănească are dreptul să desfăşoare alte activităţi care nu contravin legislaţiei. Potrivit art. 10 pct. 5 a...

author icon

Petru Griciuc

Monitorul fiscal FISC.md Nr.1 2011


icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3077 vizualizări

Data publicării:

06 Mai /2011 10:56

Domeniu:

Administrare fiscală

Etichete:

producție agricolă

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon