Întrebări și răspunsuri

icon La determinarea limitei egale cu 100 mii de lei lunar în calcul se include şi TVA sau nu?

Sancţiunea stabilită în art. 10 pct. 5 din Legea nr. 845XII din 3 ianuarie 1992 se aplică în cazul efectuării decontării în numerar în sumă ce depăşeşte cumulativ 100 de mii de lei lunar. Ţinînd cont de faptul că cuantumul sumei se determină din indicatorul refectat în documentele ce confrmă achitarea (bonuri de plată, chitanţe, acte de recepţie a mijloacelor băneşti întocmite, etc.) se include şi suma TVA în cazul în care livrarea de marfa (serviciul) pentru care are loc achitarea este impozabilă cu TVA. În cazul în care livrarea de marfa (serviciul), pentru care are l...

author icon

Petru Griciuc

Monitorul fiscal FISC.md Nr.1 2011


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2994 vizualizări

Data publicării:

06 Mai /2011 10:39

Catalogul tematic

T.V.A.

Etichete:

T.V.A

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon