Întrebări și răspunsuri

icon La momentul primirii plății în avans întreprinderea a calculat T.V.A. aferentă livrării viitoare. În pofida dezvoltării pieței de vînzări, conform înțelegerii reciproce ale părților, livrarea nu a avut loc. Are oare dreptul întreprinderea la stornarea T.V.A. calculate aferente avansului primit anterior?

În conformitate cu dispozițiile art. 108, alin. (1) din CF, data obligaţiei fiscale privind T.V.A. este data livrării. Data livrării se consideră data predării mărfurilor, prestării serviciilor, cu excepţia cazurilor stipulate la alin.(5), (6) şi (7) din articolul menționat. În acest context, alin. (5) stabilește că data obligaţiei fiscale privind T.V.A. este data livrării. Dacă plata este primită pînă la momentul efectuării livrării, data livrării se consideră data primirii plăţii. Reieșind din prevederile art. 95, alin. (1), lit. a) din CF, obiecte impozabile sub ...

author icon

Olga Golban

Monitorul fiscal FISC.md Nr.18 2014


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3790 vizualizări

Data publicării:

19 Martie /2014 10:07

Domeniu:

T.V.A.

Etichete:

TVA

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon