16
11 2015
1202

La solicitarea unei instituții de învățămînt, întreprinderea a încheiat un contract de colaborare, în baza căruia absolvenții acesteia vor putea face practica de producere. Pe durata practicii, cu studenții vor fi încheiate contracte de ucenicie, aceștia obținînd și o remunerare simbolică. Care vor fi consecințele fiscale pentru remunerațiile acordate studenților?

Potrivit art. 216 din Codul muncii, contractul de ucenicie încheiat în formă scrisă, este un contract de drept civil şi se reglementează de Codul civil şi de alte acte normative.

Totodată, contractul de formare profesională continuă se încheie în formă scrisă, este un act adiţional la contractul individual de muncă şi se reglementează de legislaţia muncii şi de alte acte normative ce conţin norme ale dreptului muncii.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.