05
11 2013
1894

Nu sunt angajat la nici o întreprindere, unica sursă de venit sunt dividendele primite de la întreprinderea unde dețin cota-parte ca fondator. Cum pot să demonstrez că cheltuielile personale sunt efectuate din contul dividendelor primite?

Venitul sub formă de dividende este venit impozabil, din care se efectuează reținerea finală la sursa de plată. Adică, orice persoană care desfăşoară activitate de întreprinzător, cu excepţia deţinătorilor de patente de întreprinzător, orice reprezentanţă, reprezentanţă permanentă și alte persoane, la momentul plății dividendelor, conform art. 901, alin (31) din Codul fiscal, rețin:
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.