08
09 2015
1379

Persoana juridică a achitat dividende (spre exemplu 2 500 lei) persoanei fizice pe parcursul anului 2015, din profitul anului în curs. Care sunt obligațiile aferente impozitului pe venit?

Menționăm că, în conformitate cu prevederile art. 901 alin. (31) liniuța întîi din CF persoanele specificate la art. 90, reţin şi achită la buget un impozit în mărime de 6% din dividende, inclusiv sub formă de acţiuni sau cote-părţi, cu excepţia celor aferente profitului nerepartizat obţinut în perioadele fiscale 2008–2011 inclusiv.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.