Întrebări și răspunsuri

icon Poate fi calificat un agentul economic, care nu desfășoară o activitatea financiară și nu activează pe piață financiară, dar prestează, conform contractului, servicii de garanție a împrumutului bancar cu bunuri imobile, ca subiect al prevederilor art. 103 alin. (1) pct. 12) lit. a) din CF?

În conformitate cu prevederile art. 103 alin. (1) pct. 12) lit. a) din CF, este stabilită scutirea de T.V.A. pentru serviciile financiare menționate în articol în cauză, fără reglementarea subiecților care prestează aceste servicii. Astfel, scutirea de T.V.A. a serviciilor nominalizate în art. 103 alin. (1) pct. 12) lit. a) din CF, nu este condiționată de statutul subiectului care prestează aceste servicii.

author icon

Andrei Nevreanschi

Monitorul fiscal FISC.md Nr.30 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2558 vizualizări

Data publicării:

08 Aprilie /2016 10:51

Catalogul tematic

T.V.A.

Etichete:

agent economic | scutiri | TVA | prestarea serviciilor

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon