Întrebări și răspunsuri

icon Privind obligația de declarare și achitare a impozitului pe venit din câștigul de la cazinou

Pe parcursul anului 2014 am avut câștiguri de la jocuri de noroc. Jucam de acasă, on-line, pe site-uri înregistrate oficial în acest scop. Banii câștigați firma deținătoare de cazinou online transfera pe contul bancar, indicat de mine. Inspectoratul fiscal a inițiat control fiscal sub pretext că nu am achitat impozitul pe venit din câștig. Am obligația să declar și să achit impozit pe venit din câștigul de la cazinou? Acest tip de venit nu se regăsește în art. 20 „Sursele de venit neimpozabile” din CF, respectiv, venitul din câștigurile de la jocurile de noroc este un...

author icon

Maia Budeci

Monitorul fiscal FISC.md Nr.34 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2037 vizualizări

Data publicării:

27 Decembrie /2016 12:38

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Legislație fiscală

Etichete:

declaratia pe venit | impozit pe venit | cîștig | cazino | Codul fiscal

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon