24
04 2013
5111

Se permite deducerea, în scopuri fiscale, a cheltuielilor pentru asigurarea sănătății angajatului detașat peste hotare?

În conformitate cu prevederile art. 24 alin. (1) din Codul fiscal, se permite deducerea cheltuielilor ordinare si necesare, achitate sau suportate de contribuabil pe parcursul anului fiscal, exclusiv în cadrul activității de întreprinzător.

Potrivit art. 24 alin. (3) din Codul fiscal, deducerea cheltuielilor de delegații şi de asigurare a agenților economici se permite în limitele stabilite de Guvern.

Limitele cheltuielilor de asigurare ale agenților economici şi persoanelor fizice care practică activitatea de întreprinzător, permise la deducere ca cheltuieli aferente activității de întreprinzător în scopuri fiscale, sunt specificate în Hotarîrea Guvernului nr. 484 din 4 mai 1998.

Astfel, dat fiind faptul că cheltuielile pentru asigurarea angajaților sunt atribuite la pct. 1 subpunct. 2) lit. b) din Hotărîrea menționată, în corelare cu pct. 3 al aceleiaşi Hotărîri, aceste cheltuieli vor fi permise la deducere în suma integrală.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1799 lei

Classic

1099 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.