Întrebări și răspunsuri

icon Se permite trecerea în cont a sumelor T.V.A., calculate suplimentar de organul vamal, pentru importurile de mărfuri realizate într-o perioadă fiscală precedentă?

Potrivit prevederilor art. 102 alin. (1) din Codul fiscal, se permite trecerea în cont a sumelor T.V.A. achitate sau care urmează a fi achitate pe valorile materiale, serviciile procurate pentru efectuarea livrărilor impozabile. În temeiul alin. (6) lit, b) al articolului menţionat, dreptul la trecerea în cont a T.V.A., aferent activelor materiale importate, se realizează în baza documentului, eliberat de autorităţile vamale, care confirmă achitarea T.V.A. la mărfurile importate. Valoarea impozabilă a mărfurilor importate, în temeiul art. 100 alin. (1) din Co...

author icon

Olga Golban

Monitorul fiscal FISC.md Nr.15 2013


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2768 vizualizări

Data publicării:

16 Septembrie /2013 18:46

Domeniu:

T.V.A.

Etichete:

TVA

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon