08
04 2016
475

Societatea cu răspundere limitata X a fost nou creată cu includerea in capitalul social activelor materiale pe termen lung. Mai curînd cota in capitalul social ce a constituit 100% a fost transmisa contra datoriei altei întreprinderi Y. În acest caz rămîne în vigoare facilitatea fiscal, conform art. 103 alin. (1) pct. 29) din CF, scutirea de T.V.A., dacă s-a schimbat asociatul?

Aspecte, ce ţin de modul de aplicare a scutirii de T.V.A. pentru activele destinate includerii în capitalul social, sunt reglementate de prevederile art. 103 alin. (l) pct. 29) din CF, Regulamentul cu privire la modul de aplicare a facilităților fiscale stabilite în art. 103 alin. (l) pct. 29) din CF nr. 1163-XIII din 24 aprilie 1997 și art.28 lit. q2) din Legea nr. 1380-XIII din 20 noiembrie 1997 cu privire la tariful vamal, aprobat prin HG nr.145 din 26.02.2014 (p.5 lit. a)) și explicațiile Ministerului Finanțelor nr. 14/4-13/177 din 29.06.2015.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.