Întrebări și răspunsuri

icon Subvenţiile nu sunt facilităţi fiscale

Se impozitează cu impozitul pe venit subvenţiile obţinute de către producători agricoli pentru asigurarea riscurilor de producţie în agricultură şi se permit la deducere cheltuielile ce ţin de primirea subvenţiilor? Conform art. 20 lit.z2) din Codul fiscal, mijloacele băneşti obţinute din fondurile speciale nu se impozitează. Astfel, veniturile obţinute de către producători agricoli sub formă de subvenţiile pentru asigurarea riscurilor de producţie în agricultură, nu se impozitează. Articol 20 din Codul fiscal stipulează tipurile de venit care nu se includ ...

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 299 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 499 MDL

Comandă acum

1420 vizualizări

Data publicării:

13 Ianuarie /2018 09:34

Domeniu:

Noutăți

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon