Întrebări și răspunsuri

icon Un nerezident acordă servicii de marketing unui rezident al Republicii Moldova. Serviciile date se vor califca ca import? Care sunt obligațiile aferente TVA?

Potrivit prevederilor art. art. 93 pct. 9) din Codul fiscal, prin noţiunea de import de servicii se subînţelege prestarea de servicii de către persoanele juridice şi fizice nerezidente ale Republicii Moldova persoanelor juridice şi fizice rezidente sau nerezidente ale Republicii Moldova, pentru care locul prestării se consideră a fi Republica Moldova. În conformitate cu prevederile art. 93 pct. 15) din Codul fiscal, locul livrării serviciilor se determină potrivit regulilor stabilite în art. 111 din Codul menţionat. Astfel, în temeiul prevederilor ...

author icon

Igor Lazari

Monitorul fiscal FISC.md Nr.1 2011


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

4452 vizualizări

Data publicării:

06 Mai /2011 11:50

Catalogul tematic

T.V.A.

Etichete:

T.V.A | marketing

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon